Tarcza antykryzysowa – dalsze prace
21 marca 2020 r. został upubliczniony projekt rządowej specustawy, który ma wprowadzić tzw. tarczę antykryzysową.
W poniedziałek opinię na temat ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw – miała wydać m.in. Rada Dialogu Społecznego oraz przedstawiciele partii opozycyjnych.
Jak poinformowało Ministerstwo Rozwoju, propozycje składające się na tarczę antykryzysową przedstawione sobotę – to wciąż jednak materiał roboczy. Docelowo nowelizacja ma liczyć ponad 130 stron. Do obecnie dyskutowanych zmian – dojdą jeszcze przepisy zaproponowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, które są obecnie jeszcze konsultowane.
Projekt specustawy ma być przedłożony pod obrady Sejmu na najbliższym posiedzeniu, zaplanowanym na 27 marca i nie da się wykluczyć, że prace nad projektem rozwiązań na czas pandemii prowadzone będą do późnych godzin w czwartek.
Co obecnie przewiduje specustawa:
Wsparcie pracodawców:
- Dofinansowanie do wynagrodzenia dla pracodawcy ze środków Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, które obecnie wynosi 2 600 zł, ale nie więcej niż 40 proc. przeciętnego wynagrodzenia za prace (w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w czwartym kwartale 2019 r. wyniosło ono 5367,71 zł).
Dofinansowanie będzie przysługiwało na czas przestoju lub obniżonego wymiaru czasu pracy o 20 proc., ale nie więcej niż do 0,5 etatu pod warunkiem opłacenia składek i podatków za pierwszy kwartał 2020 roku oraz w przypadku wystąpienia spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19, rozumianych jako sprzedaż towarów lub usług w ujęciu ilościowym lub wartościowym: nie mniej niż o 15 proc. (stosunek łącznych obrotów w ciągu dowolnych 2 kolejnych miesięcy w okresie od stycznia 2020 r. do łącznych obrotów z analogicznych 2 miesięcy z roku ubiegłego) lub nie mniej niż o 25 proc. obrotów w miesiącu w okresie od stycznia 2020 r. w porównaniu do miesiąca poprzedniego.
- Dofinansowanie części kosztów wynagrodzeń oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne przez starostę, w przypadku spadku obrotów gospodarczych w następstwie wystąpienia COVID-19 w ciągu dowolnie wskazanych dwóch kolejnych miesięcy po 1 stycznia 2020 r.
- Ma to dotyczyć:
∙ części kosztów wynagrodzeń pracowników oraz należnych składek na ubezpieczenia społeczne w przypadku mikro-, małych i średnich przedsiębiorców zatrudniających pracowników (nie dłużej niż na okres 6 miesięcy dla mikro- i małych przedsiębiorców, 3 miesięcy – średnich przedsiębiorców), w zależności od spadku obrotów:
– co najmniej 30 proc. – iloczyn liczby pracowników i 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– co najmniej 50 proc. – iloczyn liczby pracowników i 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– co najmniej 80 proc. – iloczyn liczby pracowników i 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
∙ części kosztów prowadzenia działalności w przypadku przedsiębiorcy, będącego osobą fizyczną niezatrudniającego pracowników (nie dłużej niż 6 miesięcy), w zależności od spadku obrotów:
– o co najmniej 30 proc. – 50 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– o co najmniej 50 proc. – 70 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia,
– o co najmniej 80 proc. – 90 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia.
- Świadczenie z tytułu przestoju, nieoskładkowane i nieopodatkowane dla:
- – zleceniobiorców i samozatrudnionych w wysokości 80 proc. minimalnego wynagrodzenia, jeśli przychód spadł o co najmniej 15 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca, pod warunkiem, że przychów w poprzednim miesiącu był niższy od 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia, osób na karcie podatkowej lub ryczałcie ewidencjonowanym, zwolnionym z VAT w wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia.
- Poszerzenie kręgu osób uprawnionych do dodatkowego zasiłku opiekuńczego o osoby opiekujące się niepełnosprawnymi.
- Dla rodziców, opiekujących się dziećmi do 8. roku życia, wydłużenie prawo do zasiłku opiekuńczego ponad 14 dni.
- Umożliwienie pracodawcom bardziej elastycznych zasad ustalania pracownikom czasu pracy i modyfikacji warunków zatrudnienia w celu zachowania miejsc pracy (ograniczenie nieprzerwanego odpoczynku dobowego i tygodniowego, wprowadzenie systemu równoważnego czasu pracy bez konieczności spełnienia przesłanek z Kodeksu pracy).
- Zwolnienia ze składek ZUS na 3 miesiące samozatrudnionych, zleceniobiorców oraz mikrofirm do 9 zatrudnionych, jeśli ich przychody spadły o 50 proc. (dostępny projekt nie zawiera jeszcze tej regulacji, ogłoszonej w sobotę przez prezydenta.
Zmiany, mające na celu poprawę płynności finansowej przedsiębiorstw:
- Przesunięcie na 1 czerwca 2020 roku terminu płatności zaliczek na podatek dochodowy od wypłacanych wynagrodzeń w marcu i kwietniu 2020 r.
- Prawo do przesunięcie na 20 lipca 2020 roku terminu do zapłaty podatku od przychodów z budynków za marzec – maj 2020 r., o ile firma odnotowała przychody niższe o co najmniej 50 proc.
- Przesunięcie terminu wnoszenia opłat z tytułu użytkowania wieczystego oraz opłat z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności do 30 czerwca 2020 r.
- Czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej w należnościach wobec urzędów skarbowych i ZUS.
- Zwolnienie z podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC) umowy pożyczki zawieranej do dnia 31 sierpnia 2020 r.
- Możliwość udzielenia ze środków Funduszu Pracy jednorazowej pożyczki na pokrycie kosztów prowadzenia działalności gospodarczej mikroprzedsiębiorcy w wysokości 5 tys. zł na okres nie dłuższy niż 12 miesięcy z 6 miesięcznym okresem karencji, z możliwością umorzenia w przypadku niezmniejszenia stanu zatrudnienia.
- Podatnicy CIT i PIT, którzy poniosą negatywne konsekwencje ekonomiczne z powodu COVID-19, zyskają możliwość odliczenia straty poniesionej w 2020 r., od dochodu z działalności, uzyskanego w 2019 r. – gdy w 2020 r. osiągną przychody niższe o co najmniej 50 proc. w porównaniu do 2019 r.
- Mali podatnicy, którzy na 2020 r. wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek na PIT lub CIT i poniosą negatywne skutki pandemii, będą mogli zrezygnować z tej formy ich regulowania za miesiące od marca do grudnia 2020 r. Będą więc mogli rozliczać się na podstawie dochodów faktycznie osiąganych w roku 2020 r. O rezygnacji wystarczy poinformować w zeznaniu rocznym za rok 2020.
- Umożliwienie dokonania odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19 – odliczeniu będą podlegały darowizny pieniężne lub rzeczowe (w pełnej wysokości), przekazane podmiotom wykonującym działalność leczniczą, a także przekazane Agencji Rezerw Materiałowych oraz Centralnej Bazie Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych.
- Odstąpienie od stosowania, w zakresie zaliczek na podatek PIT i CIT, przepisów dotyczących tzw. złych długów wobec podatnika będącego dłużnikiem, o ile jego przychody są mniejsze o co najmniej 50 proc.
- Odroczenie podatku do sprzedaży detalicznej do 1 stycznia 2021 r.
- Zwolnienie od podatku dochodowego otrzymanych w 2020 r. przez podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą przychodów z tytułu: wsparcia gwarancyjnego oraz dopłat do kredytów przyznanych na podstawie ustawy, dopłat do oprocentowania kredytów przyznanych na podstawie ustawy.
- Obniżenie o 90 proc. czynszu za okres, gdy najemca lokalu nie prowadził działalności w obiekcie handlowym o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m.kw. w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub epidemii, chyba że umowa przewiduje korzystniejsze dla najemcy rozwiązanie.
- Zapewnienie możliwości działania zarządów oraz rad nadzorczych spółek w sytuacji nadzwyczajnych wydarzeń, które mogą mieć wpływ na wewnętrzną organizację spółek handlowych.
- Nowelizacją przepisów Kodeksu spółek handlowych przewiduje m.in.: wprowadzenie możliwości przeprowadzeń posiedzeń oraz podejmowania uchwał przez zarządy oraz rady nadzorczych spółek przy wykorzystaniu środków bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Zarówno członkom zarządów, jak i rad nadzorczych spółek przyznana ma być również możliwość podejmowanie uchwał poprzez oddanie głosu na piśmie za pośrednictwem odpowiednio innego członka zarządu lub członka rady nadzorczej. W przypadku tych ostatnich oddanie głosu na piśmie ma nie dotyczyć spraw wprowadzanych do porządku obrad na odbywanym posiedzeniu.
- Wprowadzenie przepisów umożliwiających gminom: wprowadzenie za część 2020 roku zwolnienia z podatku od nieruchomości wskazanym grupom przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19.
- Przedłużenie, w drodze zarządzenia organów wykonawczych, terminów płatności rat podatku od nieruchomości, płatnych w kwietniu, maju i czerwcu 2020 r. – nie dłużej niż do 30 września tego roku.
- Zwolnieniu z opłacania składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za II kwartał 2020 r. rolników (tj. za 3 miesiące), objętych ubezpieczeniem emerytalno-rentowym. Osobom tym składki na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za ten okres sfinansuje budżet państwa za pośrednictwem Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego.
- Zwolnienie przedsiębiorców z opłat abonamentowych za każdy radioodbiornik czy telewizor, działający w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej.
Odroczenie i przesunięcie terminów niektórych obowiązków
- Przesunięcie z 1 kwietnia na 1 lipca 2020 r. obowiązku składania nowego pliku JPK_VAT dla wszystkich podatników, z możliwością dobrowolnego złożenia w maju nowego JPK_VAT w maju 2020 r.
- Możliwość wydania przez ministra do spraw finansów publicznych rozporządzenia, w którym zostaną określone inne terminy wypełniania obowiązków, wynikających z ustawy o rachunkowości, m.in. dotyczące terminu sporządzenia, zatwierdzenia, udostępnienia i przekazania do właściwego rejestru, jednostki lub organu sprawozdań finansowych.
W specustawie przewidziano, że w przypadku określenia w powyższym rozporządzeniu, nowego terminu dotyczącego m.in. sprawozdań finansowych przypadającego później niż 6 miesięcy po upływie roku obrotowego, zwyczajne zgromadzenie wspólników czy zwyczajne walne zgromadzenie – będzie musiało się odbyć do dnia wskazanego w powyższym akcie.
Możliwość wydłużenia współpracy z firmą audytorską z 5 do 10 lat.
- Zawieszenie terminu zgłaszania do Szefa KAS krajowych schematów podatkowych. Zawieszenie ma obowiązywać od 31 marca do 30 czerwca 2020 r. i ma nie dotyczyć zgłaszania schematów transgranicznych. Ww. terminy mając bieg dalej od 1 lipca 2020 r.
- Do 30 września przedłużony ma zostać termin złożenia do Szefa KAS lokalnej dokumentacji cen transferowych. Dotyczyć ma to podmiotów, których rok podatkowy lub rok obrotowy rozpoczął się po 31 grudnia 2018 r., a zakończył się przed 31 grudnia 2019 r.
- Przedłużenie terminu do złożenia zeznania CIT-8 jedynie dla organizacji pozarządowych
- Przesunięcie terminu zawarcia umowy o prowadzenie PPK przez firmy zatrudniające ponad 50 osób na październik 2020 roku.
- Wydłużenie do końca sierpnia 2020 r. okresu przejściowego na dostosowanie się do zmian w obrocie olejami opałowymi.
- Przesunięcie o 3 miesiące, z 13 marca na 13 lipca 2020 roku, terminu obowiązku zgłoszenia informacji do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych (ustawa).
- Wydłużenie terminu na złożenie informacji o cenach transferowych do 30 września 2020 r.
- Wydłużenie terminu na złożenie zawiadomienia o dokonaniu zapłaty na rachunek niezamieszczony w wykazie podatników VAT, o którym mowa w art. 96b ust. 1 ustawy o VAT (z 3-dniowego do 14-dniowego).
- Przesunięcie na 1 lipca 2020 r. terminu obowiązywania nowej matrycy stawek podatku VAT. Do tego czasu będą stosowane dotychczasowe przepisy ustawy o VAT i przepisy wykonawcze do tej ustawy dotyczące stawek tego podatku, a do celów opodatkowania VAT stosowana ma być Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług (PKWiU 2008).
- Wydane do 30 czerwca 2020 r. wiążące informacje stawkowe (WIS) będą zapewniały podatnikom ochronę dla czynności podlegających opodatkowaniu wykonywanych od 1 lipca 2020 r.
- Możliwość odroczenia terminu wykonania badań urządzeń technicznych, z zachowaniem możliwości eksploatacji przez maksymalny okres kolejnych 6 miesięcy.
- Wydłużenie okresu sporządzania dokumentów ewidencji odpadów w formie papierowej do 31 grudnia 2020 r.
- Wydłużenie z 30 do 180 dni terminów na zarejestrowanie pojazdu niebędącego pojazdem nowym sprowadzonym z terytorium UE albo zawiadomienie starosty o nabyciu lub życiu pojazdu zarejestrowanego w okresie do 31 grudnia 2020 r.
- Wydłużenie terminu składania wniosków o udzielenie zezwoleń pobytowych, przedłużenie wizy oraz przedłużenie pobytu w ramach ruchu bezdewizowego, jeżeli wypadałby w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, wydłużenie z mocy prawa okresów ważności zezwoleń na pobyt czasowy oraz wiz krajowych (do 30 dni od dnia odwołania tego stanu).
- Wydłużenie terminu ważności orzeczeń: częściowej niezdolności do pracy, o całkowitej niezdolności do pracy, o całkowitej niezdolności do pracy i niezdolności do samodzielnej egzystencji, o niezdolności do samodzielnej egzystencji, o okolicznościach uzasadniających ustalenie uprawnień do świadczenia rehabilitacyjnego, wydanych przez lekarzy orzeczników i komisje lekarskie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na czas określony, stanowiących podstawę do przyznania świadczenia, o niepełnosprawności albo orzeczeń o stopniu niepełnosprawności, kart parkingowych oraz lekarskich o braku przeciwskazań zdrowotnych, w tym do służby funkcjonariuszy poszczególnych służ i organów, do 60 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.
Zmiany w funkcjonowaniu administracji i wymiaru sprawiedliwości:
- Określenie katalogu spraw pilnych, które sądy mają rozpatrywać, wśród nich są m.in. wnioski w przedmiocie zastosowania tymczasowego aresztowania, o środek zabezpieczający, o zarządzenia przerwy w wykonaniu kary w systemie dozoru elektronicznego.
- Wstrzymanie w okresie zagrożenia epidemicznego lub epidemii biegu terminów przewidzianych przepisami prawa cywilnego i administracyjnego.
- Możliwość zawieszenia kontroli podatkowych, postępowań podatkowych, kontroli celno – skarbowych na czas obowiązywania stanu epidemicznego
- Toczące się postępowanie lub kontrola podatkowa mogą zostać zawieszone na wniosek podatnika, na czas obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego. Takiego zawieszenia będzie mógł też indywidualnie dokonać organ prowadzący dane postępowanie, jak i również Minister Finansów. Ten ostatni, będzie on mógł zawiesić postępowania i kontrole podatkowe w drodze ogólnokrajowego rozporządzenia.
- Zniesienie kar za niewydanie rozstrzygnięcia w terminach określonych przepisami prawa przez organy administracji oraz wstrzymanie możliwości wnoszenia skarg na bezczynność organów.
- Wydłużenie o 3 miesiące terminu na wydanie rozstrzygnięć ws. wniosków o indywidualne interpretacje podatkowe, w tym złożone i nierozpatrzone do dnia wejścia w życie specustawy (tj. do 6 miesięcy). Jednocześnie Minister finansów może ten przedłużony termin przedłużyć o dalsze okresy, nie więcej jednak niż o 3 miesiące.